Schoonste stad aan het Wad

Gemeente Harlingen wil uitgroeien tot de Schoonste Stad aan het Wad. Dat vraagt meer dan alleen opruimen. Het gaat om samen zorgen voor onze stad, onze havens en het Wad. Om bewust omgaan met afval, slimme oplossingen inzetten en elkaar aanspreken waar nodig.

Onder de naam Schoonste Stad aan het Wad werken inwoners, ondernemers, scholen, vrijwilligers en de gemeente samen aan een schonere leefomgeving. Van grote innovatieve projecten in het water tot kleine acties in de wijk. Van educatie voor kinderen tot praktische maatregelen in de openbare ruimte.

De Friese Milieu Federatie vertaalde de ambitie van de gemeente naar een aanpak die draait om betrokkenheid, draagvlak en eigen verantwoordelijkheid. Want een schoon Harlingen maken we niet vóór elkaar, maar mét elkaar.
Heeft u een idee, wilt u meedoen of zelf het verschil maken? Dan bent u van harte welkom. 

  • Verbod wegwerpbekers

    Vanaf 1 januari 2024 geldt er een verbod op het gebruik van wegwerpbekers.

  • Zwerfafvalteam

    Sinds 2021 is er een zwerfafvalteam in gemeente Harlingen actief.

  • Leen een afvalgrijper

    Zelf aan de slag met het opruimen van zwerfafval? Dat kan! Leen een afvalgrijper.

  • Nederland schoon

    Nederland Schoon is een bekende organisatie die helpt bij het opruimen van zwerfafval. Zij organiseert elk jaar in maart de Landelijke Opschoondag. Onze gemeente doet hier elk jaar aan mee.

  • Himmelwike

    Omrin organiseert diverse acties om zwerfafval op te ruimen. Een van die jaarlijkse acties is de Himmelwike. Tijdens de Himmelwike ruimen leerlingen van de basisschool zwerfafval op.

  • Rommelrinners

    In Harlingen zijn er ruim 30 vrijwilligers, de Rommelrinners, die sinds april 2024 elke zondagochtend een deel van de stad opruimen. Ze verzamelen zwerfafval en zorgen zo voor een schonere stad.

  • Vullen CatchFish door leerlingen RSG

    In juni 2023 hebben leerlingen van RSG Simon Vestdijk zwerfafval opgeruimd op de zogenaamde "snoeproute" tussen de Jumbo en hun school. Het plastic afval dat ze verzamelden, werd gebruikt om het kunstwerk ‘CatchFish’ te vullen.

  • Skjin Wetter

    Een keer per jaar vindt het opruimfestijn Skjin Wetter plaats. Ook in gemeente Harlingen kunt u meedoen met bijvoorbeeld uw school, bedrijf, vereniging of club.

  • Bubble Barrier Harlingen vangt plasticvervuiling voordat het terecht komt in de Waddenzee

    Op UNESCO Werelderfgoeddag is in Harlingen een innovatieve oplossing onthuld om de Waddenzee te beschermen tegen plastic. De Bubble Barrier Harlingen is de eerste Bubble Barrier die plasticvervuiling tegenhoudt in dit beschermde Werelderfgoedgebied en daarmee helpt de Wadden- en Noordzee schoon te houden.